SERTEL; 'AÇIKLAYIN...'

Sertel, “Kim bankamatik soyguncusu gazeteci? Söylemezseniz bu suç da sizin üzerinizde atılı kalır” diye konuştu.

Gündem   A+a-

TBMM’de tutuklu gazetecilerle ilgili söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Gökmen Ulu kaçmadı, kaçmaz; o, Zekeriya Öz gibi değil, kaçırılan FETÖ'cüler gibi değil ama ne yazık ki Gökmen Ulu'nun, tutuklandıktan sonra verdiği itiraz dilekçesine kaçma şüphesiyle salınmadığı cevabı verildi tıpkı Akın Atalay gibi. Cumhuriyet gazetesinden Akın Atalay Almanya'dan gelip kendi teslim oldu, her itiraz dilekçesinde kaçma şüphesi konuldu” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın ‘Bankamatik soyguncusu gazeteciler var’ sözlerini de hatırlatan Atila Sertel, “Kim bankamatik soyguncusu gazeteci? Söylemezseniz bu suç da sizin üzerinizde atılı kalır” diye konuştu.

Yıllarca FETÖ’ye karşı mücadele etmiş gazetecilerin bugün FETÖ gerekçesiyle tutuklu bulunduğunu ve kaçma şüphesi ile tutuksuz yargılanmalarına müsaade edilmediğini vurgulayan Atila Sertel, gazetecilere yönelik bu baskı ve tutuklamaların AKP iktidarının adaletsizlik örneği olarak tarihe geçtiğini söyledi.

 

ADALETSİZLİĞİNİZ TARİHE GEÇTİ

Sertel, şöyle devam etti:

“Sözcü Gazetesi İzmir muhabiri Gökmen Ulu ve Sözcü İnternet Sorumlusu Mediha Olgun kardeşimiz hiçbir suçu olmayan insanlar. Ahmet Şık, ‘Dokunan Yanar’, ‘İmamın Ordusu’ kitaplarını yazan ve yayınlanmamış kitabı nedeniyle FETÖ'cüler tarafından bir yıl Silivri zindanlarında tutuklu olarak bulunan bir kardeşimiz. Ahmet Şık sosyalist bir arkadaşımız, gazeteci bir arkadaşımız. Kadri Gürsel; siz Fetullah Gülen'e yağ çekerken, ‘Hocam, neredesin? Seni çok özeldik Hocam’ diye stadyumlarda güzelleme düzerken Kadri Gürsel, Fetullah Gülen terör örgütünün Türkiye'yi ele geçireceği şüphesini anlatan bir gazeteciydi tıpkı diğer Cumhuriyet çalışanları gibi. 24 Temmuzda Cumhuriyet gazetesi mensuplarının görüleceği dava var. İki yüz altmış iki gündür Silivri Cezaevinde yatıyorlar ve iki yüz altmış yedi gün sonra ilk duruşmaya çıkacaklar. Bu, sizin adaletsizliğinizin en somut örneği olarak tarihe geçti.”

 

HAK, HUKUK, ADALET

Konuşmasında Cumhurbaşkanı’nın ‘Basın kartı sahibi tutuklu 2 gazeteci var” ve “Bankamatik soyguncusu gazeteciler” var şeklindeki sözlerini de hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “730 basın kartını iptal etmişsiniz. Diyor ya Sayın Cumhurbaşkanı ‘Onların basın kartı yok’ diye, iptal eden sizsiniz, olmadığını söyleyen yine sizsiniz. Bankamatik soyguncusu varmış gazetecilerin arasında. Kim? İsmini açıklayın buradan. Kim bankamatik soyguncusu gazeteci? Söylemezseniz bu suç da sizin üzerinizde atılı kalır. Hak, hukuk, adalet; hak, hukuk, adalet ve bir gün size de lazım olur” diye konuştu.

Etiketler // ,

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
sanko
erdemir
halil-posbiyik 
son gelişmeler
öne çıkanlar