HİSSEDARLAR DEMİR ÇELİK KAPISINA ÇADIR KURDULAR

Demir Çelik Fabrikalarının 2002’de özelleşmesi ile o özelleşme tarihinde çalışan işçilere Demir Çelik Fabrikalarından %11 hisse verilmişti.

Ekonomi   A+a-

 
Haber merkezi -  Demir Çelik Fabrikalarının 2002’de özelleşmesi ile o özelleşme tarihinde çalışan işçilere Demir Çelik Fabrikalarından %11 hisse verilmişti. 11.460 hissedar, 12 yıldır hisselerinin kendilerine devir edilmesi için mücadele etmekteler. Geçen aylarda Vakıf’tan kendi pay defterlerine alması mücadelesini kazandılar.
 
Vakıf’ın devre dışı kalması ile şimdi OYAK ve İSDEMİR A.Ş.den gerçek hisselerinin tespitini yapılarak “serbest işlem platformunda” şirket tarafından çağrılarak paylarının parasının ödenmesini ve aynı zamanda Demir Çelik Fabrikalarının borsaya çıkarılmasını istemekteler.
Hissedarlar ayrıca 12 yıldır ödenmeyen hisselerinin karlarının kendilerine ödenmesi talep ediliyor.
Bütün bu haklarını almak için İskenderun Demir Çelik A.Ş. İsmail Akçakmak kapısına çadır kurdular. Çadırlarını eylemlerini haklarını alıncaya kadar sürdüreceklerini belirttiler.
İSÇEİD Başkanı Bayram Özarslan Demir Çelik kapısı çıkışında bir basın açıklaması yaparak yasal haklarının verilmesini istedi.
ÖZARSLAN “Biz 11.460 hissedarlardan ötürü şirketin ortak sayısı 500’ü geçtiğinden TTK.nunu ve SPK “Sermaye Piyasa Kurulu’ca” alınan önce 14.03.2014; daha sonra da 27.06.2014 tarihli kararla hisselerimiz halka arz edilir konumu gelmiştir.
Bu kararla; TTK’nın ilgili maddelerine göre SPK tarafından şirkete uyarı yapılarak iki yıl içerisinde ya SİP “Serbest işlem platformu” da ya borsada yada tek, tek hissedarlar çağırılarak paralarının ödenmesidir.
Her iki usulde de 20 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Yeni bedelli sermaye artışına gidilirse %11’den payımız %74.7’ye düşmüştür. Hisselerimiz ne kadar hızlı bizim önerdiğimiz şekilde çözülürse hissedar arkadaşların yararınadır.
Bizler tam, tamına 12 yıldır mağdur edildik. Yeniden 20 bekleyerek mağdur olmak istemiyoruz. Hisselerimizin daha fazla erimesine izin vermeyeceğiz.”
Özarslan, OYAK ve İSDEMİR A.Ş.ye çağırı yaparak haklarımız alınıncaya kadar bu kapıda eylemlerimiz sürecektir. “OYAK ve İSDEMİR A.Ş. Yönetiminin derhal borsaya veya çağırı usulü hisse senet toplama kararını alıp, bunu SPK’na bildirilmesi gerçekleşinceye kadar, bu günden itibaren burada çadır kurarak, OYAK ve İSDEMİR A.Ş. ne kadar aktif eylem varsa yapacağız ve geceli gündüzlü bu çadırlarımızı terk etmeyeceğiz” dedi.
Özarslan, ayrıca başta Çelik İş sendikası olmak üzeri bütün demokratik kitle örgütlerine, siyasi partilere eylemlerini desteklemelerini istedi. Diğer taraftan emeklilerin çadır eylemlerine her gün gelmesinin zor olduğunu bunun için Hatay ve diğer yakın illerdeki belediyelerin birer otobüs temin etmelerini önerdi. Halkın ve hissedarların her gün çadırı ziyaret etmelerini ve mücadelenin devam etmesini söyledi.
Emekliler Sendikası saymanı ve hissedar olan Yusuf Gülşen her vicdan sahibinin bu eyleme sahip çıkmasını isteyerek şunları söyledi. “Ben 25 yıl bu fabrikada çalıştım. Bu fabrikada montajlarda çalışan yüzlerce işçi düşerek öldüler. Mücadele etmediğimiz sürece kayıp ettiğimiz haklarımızı ve daha yenilerini alamayız. Bu eyleme gelen arkadaşlar yeterli değildir. Onun için bütün hissedar arkadaşları çadır eylemimize davet ediyorum.”
1950 Doğumlu olan ve merkez mutfaktan emekli olan Ayşe Çelik Öz “Sağlımdan oldum. Dizlerime protez taktılar. Belime de ağırlık yapar diyerek takmadılar. Ben yıllarca teştlerle yemek yaptım. Ben hakkımı istiyorum. Benim üç çocuğum var üçü de işsiz durumdalar. Ben çocuklarıma yardım için hakkımın verilmesini istiyorum. Hükümet Suriyeli getireceğine bizim gibi emekli insana yardımcı olsun.”
Diğer bir emekli hissedar, Demir Çelik Fabrikasının zarar ettiğinin yalan olduğunu belirterek amaç bizlerin bu hisselerden kar payı vermemektir. “Aslında Demir Çelik A.Ş. zarar etmiyor. Burada üretilen demirlere Ereğli Demir Çelik patenti, damgası vurularak, oraya gönderiliyor, Ereğli Demir Çelik pazarladığı için İskenderun Demir Çelik Fabrikasının hanesine yazılmıyor. Bunlar utanmıyorlar ve yüzleri bile kızarmıyor. Eski Adalet Bakanı Hatay’dan Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu ve kazanamadı. İyi de oldu. Bizim hakkımıza sahip çıkmadı.”
Diğer bütün katılanların ortak çağırısı bu yaştan sonra çadırlarda “Bu yaştan sonra perişan ve hasta olmak istemiyoruz. Onun için bir an önce bu hakkımızın verilmesini istiyoruz” diyorlar.
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
sanko
erdemir
halil-posbiyik 
son gelişmeler
öne çıkanlar