EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ZONGULDAK'TA BÜYÜK İHALE YOLSUZLUĞU

 ZONGULDAK'TA BÜYÜK İHALE YOLSUZLUĞU
Gündem - 21.11.2017 Salı 07:53  - Bu haber 1260 kere okundu.
Zonguldak kamuoyuna bomba etkisi yaratacak yolsuzluk iddiası konusunda Zonguldak Cumhuriyet

Haber :Mehmet Öztürk

Zonguldak kamuoyuna bomba etkisi yaratacak yolsuzluk iddiası konusunda  Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının  harekete geçmesi bekleniyor.   Devleti zarara uğrattıkları ve " üçlü Çıkar Şirketi"  oluşturup, haksız kazanç elde edip  etmedikleri   hususunda aşağıda  yer alan haber içeriği konusunda  MESA inşaat şirketi ile aynı adreste faaliyet gösterdiği tespit edilen AYDINHAN  inşaat ve RECEP BEYTEKİN isimli firmalara 4 Kasım 2017 tarihinden itibaren tüm kamu ihalelerinden yasaklandığı öğrenildi.

Zonguldak'ta bugüne kadar kamu kurumlarından 158 Milyona  yakın ihale aldıkları saptanan firmaların  ,Kamu İhale Kurumu tarafından incelemeye alınan evraklarında ,üç firmanın ,Ayrıca  500’er milyarlık teminat mektuplarına da el konulduğu bilgisi  edinilen bilgiler arasında. Teminat mektupları da aynı bankadan ve birbirlerine kefil olarak almasıyla ortaya çıkan bu vurguna Zonguldak Kamuoyu ne diyecek?

Zonguldak’ın gündemine bomba etkisi yaratacak vurgun ve  usulsüzlük yoluyla devleti zarara uğratan firmaların iç yüzü gün gibi ortaya çıktı.

AKP İÇİNDE BU FİRMALARIN  ELİ VAR MI?

ME-SA inşaat şirketinin eski siyasetçileri ve basın yolu ile bürokratları baskı altına alarak bugüne kadar 50 milyon TL’ye yakın kamu kurumlarından ihale aldığını belgeleri ile ortaya çıkarken, yeni gelen bilgiler dudak uçurtan cinsten.

MESA inşaat firması yine aynı adres ve aynı kapı numarasında ikamet adresi bulunan diğer AYDINHAN inşaat ve RECEP BEYTEKİN isimli tüzel kişilik ile birlikte kamu kurumlarının açtığı ihalelere giderek usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.

Sicil gazetelerindeki adres bilgilerinde;

MESA İnşaat Madencilik Hizmet San. Tic. Lt. Şti. (Adres: Ontemmuz Mah. Alparslan Sok. No: 6 Merkez/Zonguldak)

AYDINHAN Yapı Sanayi Ticaret Limited Şirketi (Adres: Ontemmuz Mah. Alparslan Sok. No: 6 Merkez/Zonguldak)

RECEP BEYTEKİN (Adres: Ontemmuz Mah. Alparslan Sok. No: 6 Merkez/Zonguldak)

Devletin yaptığı inceleme sonucunda ortaya çıkarılan bu kumpasta, bu üç firmanın da kamu kurumlarının ihalelerine girerek ihaleleri paylaştıkları ve bugüne kadar toplamda 158 MİLYON TL ihale aldıkları saptandı.

3 FİRMAYA  DEVLET İHALE YASAĞI

Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan  araştırma sonrasında üç firmaya 4 Kasım 2017 tarihinden itibaren bir yıl süreyle devlet tarafından yapılan tüm ihalelerden yasak verildi. Söz konusu firmalarla ilgili halen soruşturmanın devam ettiği, üçlü firmanın akıbeti merak ediliyor.

4 Kasım 2017 tarihinde firma bilgilerinin üçünün de aynı olması ortaya çıkınca devletin tüm ihalelerinden yasak alınınca alelacele YILDIZHAN inşaatın adres bilgisindeki No: 6 olan kapı numarası No: 58 olarak değiştirilerek 8 Kasım 2017 tarih 9447 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yine devleti yayınlatma yoluna giderek durumu kurtarmak istedikleri dikkat çekti.

İŞTE MİLYONLUK  İHALELER!!!

Bugüne kadar bu üç firmanın  aynı ihalelere teklif vererek (adrese dayalı ihale şartnamesi hazırlayıp!) birçok ihale aldığı da ortaya çıkarken, özellikle Recep Beytekin ve ME-SA inşaatın; Özel İdare İçme Suyu ihalesi: 1 milyon 343 bin TL, Bülent Ecevit Üniversitesi bina inşaatı: 7 milyon 129 bin TL, Özel İdare Okul Yapım İşi: 5 milyon 129 bin TL, Özel idare bina yapım işi; 15 milyon 300 bin TL gibi bugüne kadar birlikte aldıkları da yapılan incelemelerde ortaya çıktı.

 

EREĞLİ 'YE DE EL ATMIŞLAR!

Ereğli’de yapımı planlanan Ereğli Katı Atık Depolama Alanı Rehebilitasyon inşaatı yapım işine yine bu üç firmanın birden ortak girerek, 15 Milyon Tl  bedelle aldıkları ve sonrasında ,yapılan incelemede ihaleyi alan firma ile diğer iki firmanın aynı adreste bulunduğu dikkat çekince,İlgili  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  bu firmalara , tüm ihalelerden yasak kararı da ortaya çıkınca, ihalenin iptal edildiği öğrenildi. Bu üç firmanın Zonguldak'ta bu güne kadar aynı yöntemle bir çok ihale aldığı da ileri sürülüyor.

TIĞ'IN MEDYA GÜCÜ KİM?

MESA inşaat sahibi Sabri Tığ, Devrek İlçesinde çay ocağı işletirken, birden bire inşaat sektörüne atılma kararı vermiş ve eniştesinin sahibi olduğu inşaat firmasına ortak olmuştu. Sonrasında ise dönemin bazı siyasetçilerini ve kardeşi Ali Rıza Tığ’ın sahibi olduğu Pusula Gazetesi gücünü(!) kullanarak, baskı unsuru oluşturup,haksız kazanç ede ede üç şirketin aldığı toplam ihale tutarı ise 158 milyon TL civarında  olduğu ortaya atılan iddialar içinde...

ZONGULDAK’TA SORUŞTURMA VAR MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonrasında usulsüzlük belirlenerek 4 Kasım 2017 tarihinde tüm ihalelerden men kararı verilen bu üç firma ile ilgili olarak Zonguldak adli kurumları ve emniyeti tarafından yürütülen herhangi bir soruşturma olup olmadığını kamuoyu merak ediyor.

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP grubu adına Belediye Meclis üyesi Özkan Özyağcı tarafından mahkemeye verilen Kent Meydanı ve Cami pro
10 gün önce
Batı Karadeniz TGF'nin antidemokratik uygulaması karşısında 'Tek Bilek' oldu!..
11 gün önce
Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası liderliğinde kentin ileri gelen oda ve STK’ları istişare toplantısında buluştu..
11 gün önce
Karadeniz Ereğli CHP ilçe Başkanı Sertan Ocakçı ‘nın rahatsızlığı ilçede üzüntü ile
24 gün önce