EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

KIŞ ORTASINDA BAHARI YAŞAYACAĞIZ

KIŞ ORTASINDA BAHARI YAŞAYACAĞIZ
Gündem - 05.01.2018 Cuma 14:10  - Bu haber 357 kere okundu.
Başlığa taşıdığımız ifade şu sıralarda birçok kişi tarafından kullanılıyor. Aralık ayı Türkiye genelinde uzun yıllar ortalamasının üzerindeki sıcaklık

Güncellenen mevsimsel tahminlerde, Türkiye genelinin son yıllara oranlar daha ılık bir kış sezonu geçireceği öngörülmüştü. Özellikle kışın ilk yarısının ülke genelinde zayıf soğuk hava dalgalarının dışında ılımsı olacağı, kışın ikinci yarısının daha soğuk geçebileceği tahminleri Kasım ve Aralık ayında güncellenmişti. Bizde bu veriler doğrultusunda kışın özellikle ilk yarısının ılık geçeceğini gazetemiz ve haber portalımızda paylaşmıştık.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tahminlerine göre, 6 Ocak Cumartesi’den yağışlar ülke genelini terk ediyor ve sıcaklıklar yükselişe geçiyor. Güneyli hava akımlarının etkisi ile sıcaklıkların ülke genelinde artarak normallerin 5 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, hafta sonundaki sıcaklık artışının yeni haftada da devam edeceği, bu süreç boyunca yağış olmayacağı kaydedildi.

Karadeniz Bölgesinde gündüz sıcaklıklarının 14 ila 17 derece arasında olması bekleniyor. Hafta sonundan itibaren ve önümüzdeki hafta içinde, batı ve güney bölgelerde sıcaklıkların 20 dereceye yaklaştığı kentlerde olacak. Bu sıcaklıklar aynı zamanda bazı bölgeler için Nisan ortalamaları ile eşdeğer?

NEDEN KAR YAĞMIYOR?

CNN Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Doğu Anadolu’da bile birçok noktada kar olmadığını belirterek, kuzey ve batı bölgelerde kar yağışlarının istatistiksel olarak genelde 15-20 Ocak’tan sonra başladığını söyledi ve ekledi: “Ocak ayında çeyrek bahar tadında hava olayları yaşıyoruz. Ancak çokta sıradışı değil. Batı bölgelerde son yıllarda Aralık ayında bol kar yağışları görüldü. Ancak uzun yıllar ortalamalarına baktığımızda batı ve kuzey bölgelerde özellikle kıyı kesimlerde asıl kar soğuklarının Ocak ayının ikinci yarısından itibaren başladığı görülüyor. Ancak bu sene haftalık ve aylık tahminlere baktığımızda da Ocak ortalarında da sıcaklıkların yurt genelinde ortalamaların üzerinde olabileceği tahmin ediliyor. Bu durumda önümüzdeki haftalarda batı bölgeler hatta yurt geneli için kar ihtimali çok yüksek dağların dışında zayıf gözüküyor. Son iki yıldır batı bölgeler aslında zamanından önce karla tanışmıştı. Genellikle yeni yıldan önce kıyı kesimlerde tutarlı kar bazen görülür. Önümüzdeki iki gün güney ve batı kıyılarda yer yer kuvvetli olmak üzere yurt genelinde yağmur şeklinde yağışlar var. Hafta sonu ise, yağışlar kesiliyor ve sıcaklıklar tekrar tırmanışa geçiyor. Hafta sonundan itibaren gelecek haftanın ortasına kadar da yurdun neredeyse tamamında yağış beklenmiyor. 11-12 Ocak’ta sıcaklıkları tek haneli değerlere çekebilecek sıcaklık dalgalanması ve yağış ihtimali mevcut. Ardından tekrar sıcaklıkların artacağı öngörülmektedir. Ocak ayı genelinin mevsimine göre ılık geçmesi beklenmektedir.”

                               Haber: Timuçin ÖZAT

Etiketler; kış, bahar, bünyamin, sürmeli, kar,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Kdz. Ereğli'de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
10 Ocak 2018 Çarşamba
Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Sertan Yalçın, 10 Ocak Çalışan gazetecilerin gününü kutladı.
09 Ocak 2018 Salı
Geçen sene aynı gün (8 Ocak) ile aynı yerde 18 derece sıcaklık farkı var...
08 Ocak 2018 Pazartesi
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, meclis toplantısının 2. oturumunda Kırmacı Çöplük Rehabilitasyon projesinin ihalesinin yapıldığını açıklad
06 Ocak 2018 Cumartesi
 
Haber İle ilgili Diğer Fotoğraflar