'KARADENİZ EREĞLİ'NİN EKİP RUHU, CHP'LİLERİ MUTLU ETTİ'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 34.Olağan Kurultayı, 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Siyaset   A+a-

 Kurultayın ikinci gününde yapılan Parti Meclisi (PM) Üyeliği seçimlerinde, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ve 2011 Genel Seçimleri Milletvekili Adayı Neriman Posbıyık da önemli bir sınav verdi. Neriman Posbıyık’ı desteklemek için iki gün boyunca Ankara’da bulunan partililer, kurultayın ikinci gününün akşamında döndükleri Karadeniz Ereğli’de bir araya geldiler.

 

Aralarında partinin Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, bazı il ve ilçe örgütü yöneticileri, belediye meclis üyeleri, PM Üyesi Adayı Neriman Posbıyık ve bazı partilileri Plaj Restoran’da ağırlayan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, iki gün süren zorlu maratonun ardından bir akşam yemeği tertipledi.

 

KARTAL: “SİYASET, BİR EKİP İŞİDİR.

Geç saatlere kadar süren buluşmada partililere hitaben bir konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, partilerinin 34. Kurultayı’nı tamamlayarak 2014 ve 2015 seçimlerinde partiyi yöneterek daha ileriye taşıyacak yeni yöneticilerini belirlediğini söyledi. Kartal sözlerinde Karadeniz Ereğli’deki CHP’liler olarak iki gündür Ankara’da, siyasetin bir ekip işi olduğunun en güzel örneklerinden birini verdiklerini belirtti. Kendilerine destek veren arkadaşlarıyla birlikte bazı işlerin bir ekip çalışmasıyla başarılabileceğini gösterdiklerini vurgulayan ve bu kurultaydan sonra yerel seçimlerin startını verdiklerini ifade eden CHP İlçe Başkanı, Türkiye’nin sancılı bir süreçten geçtiğini iddia ettiği konuşmasında şu görüşleri sundu:

 

“MİLLETİMİZ, YAŞANANLARI İYİ GÖRMELİDİR.”

“…  Türkiye çok ilginç bir noktaya doğru gidiyor. Bunu hepimiz kaygıyla izliyoruz. Türkiye artık, AKP’nin egemen olduğu bir cepheyle onun karşısında olan iki cephe arasındaki mücadeleye doğru gidiyor. Bunun, geçmişte yaşanan çekişmelerden biraz farklı bir yanı var. Bugün yaşanan yargı kuşatmaları ve yanlış eğitim sisteminin de etkisi, laik cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırma girişimleri, AKP’ye karşı geçmişte mücadele eden bazı siyasi partilerin yine AKP tarafından kuşatılmaya çalışılması ile korkunç bir sürece doğru sürükleniyoruz. Bunun, milletimiz tarafından da ciddi şekilde görülmesi gerekmektedir. Bize düşen de, Türkiye’nin bu karanlık noktaya doğru gidişini engelleyecek tüm güçlerin birleşmesini sağlamaktır. Böyle bir perspektifle AKP’ye karşı mücadele edersek laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup geliştirmekte başarılı olabiliriz… Biz, birkaç gündür yaptığımız ekip çalışmasıyla bu düşünceyi ortaya koyduk. İlerleyen günlerde de CHP’yi Karadeniz Ereğli’de çok daha iyi noktalara götüreceğimizi düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz çalışmada emek veren bütün arkadaşlarıma, başta Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın PM Üyesi Adayımız Neriman Posbıyık’a, belediye meclis üyelerimize ve partililerimize teşekkür ediyorum.”

 

NERİMAN POSBIYIK: “SEÇİMİ KAZANMAK ÖNEMLİ DEĞİL.”

İlçe Başkanı Kartal’ın konuşmasının ardından, partililere hitap eden 2011 Genel Seçimleri Zonguldak Milletvekili Adayı ve CHP 34. Kurultayı PM Üyesi Adayı Neriman Posbıyık, bu kurultayın iktidara yürüyüş kurultayı olduğunu belirtti. Kendisinin de emeğin başkenti Zonguldak’tan Parti Meclisi’ne (PM) aday olduğunu ve partililerin destekleriyle yaklaşık on gündür hazırlık yaptığını kaydeden Bayan Posbıyık; “… Seçimi kazanırız, kaybederiz; bu hiç önemli değil. Biz bu yolda elimizden geleni yaptık. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sizleri yürekten kutluyorum…”, dedi.

 

“ÇOK GÜZEL BİR SINAV VERDİK.”

Kendisini en çok mutlu eden konunun, CHP Karadeniz Ereğli Örgütü’nün,  kongre salonunda iki gündür verdiği yürekten mücadelesi olduğunu belirten Bayan Posbıyık sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:  “… Bu ekip mücadelesinden son derece mutlu oldum. Gerisi hiç önemli değil. Çok güzel bir sınav verdik. Zaman zaman o koşuşturmaları görünce çok duygulandım. Bu, bir gönül işi. Her zaman kazanılmaz; ama önemli olan kazanım bu birliktelik, birbirimize olan güven ve sevgidir. Bu beni çok mutlu etti. Kongre salonunda birçok liste çıktı. Listenin birinde benim de ismim vardı. Onların hiçbirini önemsemiyorum. İnanıyorum ki Türkiye’nin birçok bölgesinden biz oy aldık. Bu oylar belki yeterli olmadı. Ancak inanıyorum ki, bu çalışmamızın karşılığını Allah bize nasip edecek.”

 

BAŞKAN POSBIYIK: “ÖNEMLİ OLAN, CHP İÇİNDE BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜN SAĞLANMASIDIR.           

Düzenlenen yemekte son konuşmayı ise Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yaptı. Sözlerinin başında, birkaç hafta öncesine kadar Parti Meclisi Üyeliği gibi bir düşünceleri olmadığını kaydeden Başkan Posbıyık; “… Sayın Özkan Özyağcı bir gün bana; “Biz neden duruyoruz. Bizden de biri aday olmalı.”, dediğinde hepimiz, Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü’nün de hareketliliğini göstermesi lazım geldiğini düşündük. Örgütümüz, bundan önce hep pasif davranışlar içinde bulunmuştu. Bizden de bir PM Üyesi çıksın, dedik. Neriman Posbıyık, son genel seçimde mağdur olmuştu. Onun adaylığı etrafında biz de PM Üyeliği seçimlerine girdik. Partimizin İlçe Başkanı ile bu konuyu görüştüm. O da bu yola baş koydu; ama kurultaya çok az bir zaman kala çalışmalara başlayabildik. Burada önemli olan 1977’den bu yana milletvekili çıkaramayan Karadeniz Ereğli’de CHP içindeki birlik ve bütünlüğün sağlanmasıdır…”, dedi.

 

“EREĞLİ HEP İTELENDİ.”

Hep iteklenen ve kakalanan Karadeniz Ereğli’nin karşısında, ilçenin dörtte biri kadar olan ilçelerin bir araya gelerek Ereğli’yi söz sahibi yapmadıklarını iddia eden Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bu sebeple de kentlerinin sesini yükseltemediğini, hep pasif kaldığını iddia etti. En büyük ilçe ve hatta vilayetten de fazla nüfusu olmasına rağmen Karadeniz Ereğli’nin CHP ile siyasete damgasını vuramadığını belirten Başkan Posbıyık sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

 

“BU MÜCADELEMİZ, SİYASİ TARİHE GEÇECEKTİR.”

“… Biz, artık daha aktif bir harekete girmeliyiz, diye düşündük.  Bu sebeple de, kazanamasak bile PM’ye bir üye sokabilmek için çalışmak gerektiğine inandık. Artık İlçe Örgütümüz, PM Üyeliği için kendi içinden bir aday çıkarabiliyor. Bu imajı vermek dahi önemliydi. Bu mücadelemiz, Karadeniz Ereğli siyasi tarihine geçecektir. Çıktığımız bu yolda arkadaşlarımızla birlikte büyük bir mücadeleye başladık. Bazı arkadaşlarımız da kendileri destek vermek istediler. Ankara’da inanılmaz bir ortam yaratıldı. İnsanlar yürekten çalıştılar. Türkiye’nin hiçbir ilinin ya da ilçesinin, bizim kadar çalışan bir örgütü yoktu. Bu, sadece benim söylemim değil. Kiminle konuştuysam Ereğli Örgütü ile ilgili güzel sözler söylediler. Böyle bir ekiple birlikte verdiğimiz mücadele inanılmaz bir olaydı. Çok büyük iltifatlar aldım. Bizim ekip anlayışımıza ve arkadaşlık ruhumuza hayran kaldılar. Hiç uyumadan ve doğru dürüst yemek bile yemeden iki gün boyunca çalıştık. Kırk yıldır politikanın içerisindeyim. Birçok ekiple çalıştım. Daha önceleri de çok değerli arkadaşlarla çalıştık, iyi işler yaptık. Ama bu ekip başkaydı. Başta ilçe başkanımız olmak üzere yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri ve partililerimize teşekkür ediyorum. Muhteşem bir ekip ruhu doğdu. Bizim seçimi almamız falan şart değildi. Benim inancıma göre önemli olan bu mücadeleyi yapmaktı…”

 

“BÖYLE BİR EKİPLE BAŞARIYI YAKALAYAMAMAK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.”

“… Hatırlayabildiğim kadarıyla halen milletvekili olan ya da daha önce milletvekili olmuş partililerimizin dışında ilk kez hiç milletvekili olmamış biri bu mücadelede ben de varım, dedi. Bu bile çok önemlidir. Elbette bir seçimi kazanmak önemli; ama kazanmaktan daha çok, kazanmak adına mücadele vermek önemli olan. Biz, çok büyük bir kazanç sağladık. Bu kazancı Karadeniz Ereğli sağladı, CHP sağladı. Böyle bir ekibe sahip olduğumuzu öğrendik. Bu ekip, 2014 Yerel Seçimleri’nin de nüvesini oluşturacak. Böyle bir ekiple yola çıktıktan sonra başarıyı yakalamamak söz konusu değildir. Son derece mutlu oldum. Çok duygulandım. Bin 200’den fazla delege üzerinde hakimiyet kurmak zordur. Bunların oylarını alıp da PM Üyesi olabilmek zordur. Biz kazanacağız, diyerek mücadele ettik. Bu ekip de amacına ulaşmıştır. Beni ziyadesiyle mutlu eden, arkadaşlarımızın birbirleriyle samimi ilişkileri ve ekip ruhunun aramızda doğmuş olmasıdır. İlçe başkanımızın başkanlığında mertçe mücadele eden herkese teşekkür ederim. Bizim sevdamız Ereğli; bizden sonra gelecek çocuklarımız için mücadele ediyoruz. Bu sebeple de böyle bir ekibi yaratmamız lazımdı.”           
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
sanko
erdemir
halil-posbiyik 
son gelişmeler
öne çıkanlar