KDZ. EREĞLİ'DE ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI

Kdz. Ereğli'de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Gündem   A+a-

Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) tarafından, 10 Ocak Çarşamba 2018 tarihinde, saat 12:30’da Atatürk Anıtı Önünde tören gerçekleştirildi.

 

Karadeniz Ereğli Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yönetiminin de yer aldığı törende, ADD yetkilileri basın mensuplarına gül takdiminde bulunarak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar.

 

Derneğin Çelenginin koyulmasının ardından, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı, EGD Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte 15 basın mensubu tören alanında bir araya geldi.

 

 

 “HER 10 OCAK’TA OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE İÇİMİZ BURUK”

 

Günün anlam ve önemine değinen Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı İ. Necati Günay, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 “Değerli Basın emekçileri… Demokrasimizin atardamarı medya emekçileri…

Sözlerimin başında hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Değerli meslektaşlarım… Her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde olduğu gibi bugün de içimiz buruk, yüreklerimiz acıyor, gönlümüz kırık… Çünkü; Anayasal hakları ellerinden alınan, anayasal güvencelerine rağmen “gazetecilik faaliyetleri” nedeniyle çok sayıda gazeteciler Silivri toplama kampında çile çekiyor.  Ömürlerini FETÖ ile (F) Tipi yapılanma ile mücadelede geçiren onurlu, demokrat ve sadece siyasal iktidara muhalif oldukları gerekçesiyle FETÖ’cü diye suçlanarak cezaevlerinde yatırılırken bizim burada aslında “Çalışan Gazeteciler Günü” kutlaması değil bu meslektaşlarımızın bir an önce  hak ettikleri özgürlüklerine kavuşmasını sağlamak için eylem yapıyor olmamız gerekiyordu….

Bir ülkenin aydınları özgür, gazetecileri özgür, düşünürleri özgür ve tüm emekçileri özgür değilse o ülkede demokrasiden ve basın özgürlüğünden söz etmek çok komik ve insanların akılları ile dalga geçmekten başka bir şey değildir.

 

‘AKIL TUTULMASI ve BASIN BASKI ALTINDA’

 

Türkiye’de basına karşı yapılan baskılar akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Basını susturmak ve basını önce ekonomik yaptırımlarla köşe sıkıştırmak utanılacak bir durumdur. Yaşadığımız bölgemizde bazı kurumların yerel basın arasında nifak tohumlarını derinleştirici uygulamalar yaptıklarını esefle izliyoruz.

 

Yerel basın arasında ‘bize yakın’ veya ‘bizden olmayan’ gibi ayrımcılıklara artık bir son verilmelidir.  Yaygın medyadaki “HAVUZ MEDYASI” anlayışının yerelleştirilerek bölgemizde de bu çirkin anlayışı nefretle kınıyorum.

 

Yerel basın üzerinde “yerel havuz medyası” yapılanmasına çanak tutanları, bu yapılanmaya pirim verenlere burada söylenecek tek bir sözümüz var. Onlara, takvim yapraklarının sonbahar rüzgarındaki  gibi hızlı döküldüğünü hatırlatmak istiyorum.  Ereğli yerel basını ağır bedeller ödeyerek bugünlere geldi. Gazetecilerimiz yeri geldi kağıt parası bulamadı, yeri geldi gazetesini basacak kalıp parası bulamadı, yeri geldi matbaaya ödeyecek baskı parası bulamadı.

 

Evet, Ereğli yerel basını böyle zor günleri gördü ama böylesi eşi benzeri olmayan “bizden olan-bizden olmayan” ayrımcılığını görmedi.

 

Değerli meslektaşlarım, İzin verirseniz sözlerime, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da kendisine hayran olduğu Büyük Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in şiirinden küçük bir alıntı ile son vermek istiyorum…

Üstat Necip Fazıl Kısakürek bir şiirinde; ‘Bir kula 10 pul,

10 kula 1 pul… bu taksimi kurtlar bile yapmaz, kuzuların başına şah olsa…’ “

Tören basın açıklamasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

                                                                               Haber & Foto: Timuçin ÖZAT

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
sanko
erdemir
halil-posbiyik 
son gelişmeler
öne çıkanlar