34 YIL SONRA REHABİLİTE EDİLİYOR

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, meclis toplantısının 2. oturumunda Kırmacı Çöplük Rehabilitasyon projesinin ihalesinin yapıldığını açıklad

Gündem   A+a-

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, meclis toplantısının 2. oturumunda Kırmacı Çöplük Rehabilitasyon projesinin ihalesinin yapıldığını açıkladı. Başkan Uysal; “Çöplüğü 1 yıl içinde kaldırarak ilçemize 35 dönümden fazla yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz” dedi.

 

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi Belediye Meclisinin Ocak ayı toplantısı, AKM Nikah Salonunda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında gerçekleştirilen 2. oturumla tamamlandı.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce yaptığı açıklamada müjde verdi. Başkan Uysal, dün yapılan Meclis toplantısında Alt yapıya ilişkin hizmetleri video görselleri eşliğinde açıklarken bugün yapılan toplantıda da, Kırmacı Çöplüğünün Rehabilitasyon Projesi ihalesinin gerçekleştiğini açıkladı.

 

Çöplüğün rehabilitasyonuna ilişkin video gösteriminin ardından detayları açıklayan Başkan Uysal, çöplüğü 1 yıl içerisinde kaldırarak Kdz.Ereğli’ye 35 dönümden fazla yeni bir yaşam alanı kazandıracaklarını açıkladı.

 

Uysal konuşmasında şunları söyledi:

“Kırmacıdaki çöplüğün rehabilitasyonu için göreve geldikten sonra işlem ve takiplerimize başlamıştık. Çöplük için rehabilitasyon projesinin ihalesine çıkıldı. Sözleşme tarihi 27.12.2017. Yer teslimi imzalandıktan 15 gün sonra.  Sözleşme bedeli 7 milyon 242 bin TL. Bitiş süresi 360 gün. Yani 1 yıl sonra Kırmacıdaki yaklaşık 35 dönüm arazi çöplük olmaktan kurtuluyor. Burada neler yapılacak derseniz, çevresi yaklaşık 2 metre büyüklüğünde çitle çevrilecek. Peyzajı yapılacak. Sadece metan gazını çıkartmak, rehabilite etmekten ziyade çevrede peyzaj ve seyir terasları da olacak şekilde planlandı. Hangi bitki örtüsü, hangi ağaçların olacağına kadar hesaplandı. Buradaki gerek seyir teraslarının önündeki bitkiler, seyir teraslarının insanın gözüne hoş görüntü versin diye önce alçak ağaçlama sistemi, yukarı taraflara daha büyük ağaçlar dikilecek. Karadenizin bitki örtüsüne uygun kokulu ağaçlandırma yapılacak. Çöp yığınları çok tehlikeli. O bölgede sadece hayvanlar değil insanlar da çocuklar da olabilir. Patlamalar olduğu zaman da can kayıpları yaşarız, bunun açıklamasını da asla ve asla yapamayız. Kırmacı'nın çöplüğünden, vahşi düzenlemeden de artık kurtuluyoruz, yeni bir yaşam alanı olacak. Orada yol ve deniz var. Denize kadar yeni bir yaşam alanı olacak.

Ereğli'ye kazandırdığımız en güzel alanlardan bir tanesi. Teraslamaları da bitirdikten sonra 35 dönümün üzerinde de yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacağız. Katkılarınız için siz meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun.”

 

Başkan Uysal’ın bu müjdesinin ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı ve Ocak ayı meclis oturumu tamamlandı.

 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
sanko
erdemir
halil-posbiyik 
son gelişmeler
öne çıkanlar