O GÖNÜLLÜ METEOROLOGLARIN İDOLÜ

Gönüllü Meteorologlar başlığı altında 2008 yılında kurduğu wowturkey sitesi kısa sürede geniş bir kitleye ulaştı.

Magazin   A+a-

 

  Haber merkezi - Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk, kar ve fırtına haberleri gündemdeki yerini aldı. Alanında uzman Meteorologlar bu konularda tahminlerini paylaşıp uyarılarda bulunuyorlar. Birde uzman meteorologlar gibi çalışan Gönüllü Meteorologlar var.  2008 yılında Gönüllü Meteorologlar Grubu’nu wowturkey internet sitesinde kuran Orçun Bostancı bu işe nasıl gönül verdiğini anlattı.

  Çocukluk yıllarından beri meteorolojik hadiselere merakı olduğunu ifade eden Bostancı, beş yıl önce kurduğu site ile bu konuya ilgisi olan binlerce kişiyi Gönüllü Meteorologlar çatısı altında toplamış oldu.

  Bu işe nasıl merak sardığını gazetemize anlatan Orçun Bostancı, tutarlı tahmin ve bilimsel paylaşımları ile kısa sürede Gönüllü Meteorologların ve kar sevdalılarının adeta idolü haline geldi.

 

   İŞTE O RÖPORTAJ:

 

 

   ‘AÇTIĞIMIZ BAŞLIK 5 MİLYONA ULAŞTI’   

 

   “60'lı yıllarda bir çok Türkün yeni bir hayat uğruna yurtdışına çalışmaya gittikleri bir dönemde anne ve babamın Almanya'da tanışıp evlenmesi ile birlikte hikayem gurbette başlamış oluyor. 2 yaşındayken Türkiye'ye kesin dönüş yapıyoruz bundan sonrası benim için hayat hikayem İstanbul'da devam ediyor. Tam bir İstanbul aşığıyım diyebilirim.

 

   Gönüllü Meteorologlar Grubu’nu 2008 yılında wowturkey internet sitesinde kurdum. Aslında daha önceden ilk Havacity ekibi ile başlamıştık 2006 yılında. Tabii gönüllü meteorologlar grubunda da aynı arkadaşlarla devam ettik. Yakın bir zaman önce de wowturkey sitesinden ayrılarak donanimhaber.com da yolumuza devam ediyoruz. Gönüllü meteorologların hala temsilcisi ve başında bulunan kişiyim.

   İlk başlarda bu kadar popüler olabileceğini ben de tahmin etmiyordum. Başlık açıldığı ilk sene 1.5 milyon tıklanma ve 5 bin üzerinde mesaj alınca başlığı revize ettik ve takip eden senelerde bu sayı 5 milyona yaklaşmış durumda.

 

   ‘ULUSAL GÖZLEM İSTASYONLARINI TAKİP EDİYORUM’  

 

   Meteorolojiye çocukluk döneminden bu yana ilgi duyuyordum ancak o dönemler 90 lı yıllarda sadece TRT 1 ve teletext yayını harici herhangi bir yerden bilgi almak imkânsızdı. Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesi ile birlikte bu bilgi açlığını uluslararası gözlem istasyonlarını takip etmeye başlayarak gidermeye çalışıyordum. Bu dönemde ulusal bir tv. kanalının hava durumu yorum köşesinden başlayarak doğduk diyebiliriz. İlk bizimle beraber bu işe başlayan hemen herkes şu anda internet üzerinden kendi sitelerini açarak tahminlerine devam ediyorlar çok şey öğrendik birbirimizden. Zaman zaman bizde hatalar ve yanlış tahminler yaptık ancak başarı oranımızın yüksekliği ve popüler oluşumuz kısa sürede tv kanallarının dikkatini çekti ve haber bültenlerinde röportajlarımız yayınlanmaya başlandı.

 

   GÖNÜLLÜLER İÇİN ‘METEOROLOJİ AĞI’ KURULABİLİR

 

   Herkes bizi takip ederken benimde hayranlıkla takip ettiğim bir isim var NTV meteoroloji editörü Gökhan Abur. Hem tahminlerini hem tarzını çok seviyorum bence meteorolojiye yeni bir soluk getirdi. Gökhan bey ve bize bakışı da çok olumlu oldu. Sağ olsun bizi her konuda destekliyor. Herkes bu durumda değil bu işin okul okumuş master yapmış meteorologları bizlere olumlu gözle bakmıyorlar. Kendi işlerine ileri de köstek olabileceğimizi düşünüyorlar. Oysa ki bizim gibi bu işin meraklısı binlerce insan var ve bu çok güzel bir şekilde değerlendirilip bir meteoroloji ağı kurulabilir. Hem gençler internet başında kötü alışkanlıklardan uzak durmuş olurlar hem de kamu yararına bir iş yapmış olurlar ama bu zihniyeti değiştirmek elbette zaman alacak ben umutluyum.”

 

   KUVVETLİ SOĞUK VE KAR UYARISI!

 

   Şimdiye kadar birçok tahmininde yüksek  tutarlılık oranına ulaşan Orçun Bostancı, önümüzdeki günlerdeki hava durumuyla ilgili öngörü ve değerlendirmelerde bulundu.

 

   Hafta sonundan itibaren ağı kış koşullarının kendini daha fazla hissettireceğini belirten Bostancı,daha uzun vadeli olarak kuvvetli soğuk ve etkili kar yağışlarının önümüzdeki hafta ortasından sonra oluşabileceğine dikkat çekerek şöyle devam etti: 

   “Önümüzdeki hafta sonundan itibaren hava sıcaklıklarında belirgin düşüşler bekleniyor. Marmara Bölgesi’nde zayıfta olsa kar ihtimali bulunuyor. Batı Karadeniz ise yağış açısından bu sistemde daha şanslı görünüyor. Özellikle yüksek kesimlerde sıkıntı oluşturabilecek seviyede kar yağışları görülebilir. Hafta ortasından sonra da tüm Marmara ve Batı Karadeniz kıyıları başta olmak üzere daha etkili kar yağışları görülebilir. Akdeniz boyunca kuvvetli sağanak ihtimali var. Ege Bölgesi daha çok soğuklardan etkilenecek yağış ihtimali zayıf.  İç Anadolu ve zamanla Doğu Anadolu bölgelerinde de kuvvetli kar yağışları takip eden günler için ihtimal dahilinde. Güneydoğu Anadolu da yağışlar ağırlıklı olarak yağmur olarak görülecek. 

 

   Şahsım, tüm gönüllü meteorologlar, kar sevdalıları ve hava delileri adına bizlere gazeteniz haber portalında yer ayırdığınız için teşekkürlerimi iletiyorum. Saygılar hürmetler.”  

 

Orçun BOSTANCI

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar