EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

FINDIKÇILAR SENDİKALAŞIYOR

FINDIKÇILAR SENDİKALAŞIYOR
Ekonomi - 08.03.2018 Perşembe 11:02  - Bu haber 659 kere okundu.
Fındıkçılar toplandı

Genel Merkezi Ordu'da bulunan FINDIK ÜRETİCİLERİ SENDİKASI Ereğli ve Alaplı İlçelerinde üye kayıtlarına  başladı.

Fındık Üreticileri üzerinde özellikle son 10 Yılda oynanan oyunlar karşısında güçsüz olan Fındık Üreticileri, özellikle son 2 Yıl  içinde Ferrori Gibi büyük firmaların  elinde oyuncak oldu.  Ordu'da bulunan FINDIK ÜRETİCİLERİ SENDİKASI için Alaplı'dan yola Çıkan Fındık Üreticileri,Mehmet Öztürk ,İbrahim Durgut 'la buluşmaya gelen Akçakoca İlçesinden; Mustafa Güçlü,İsmail Yılmaz, ve Mustafa Baloğlu 'nun başlattığı süreç Ereğli'de noktalandı.

 

Fındık Sen Örgütlenmesi ile ilgili Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı :Abdullah Aysu  başkanlığında, üçüncüsü düzenlenen dayanışma toplantısında ,Umut Kocagöz 'ün; İtalya ve İspanya Fındık Üreticileri Sendikası'nın Avrupa'da nasıl etkili olduğunu, Ülkemizde başta FERRORİ gibi tekellerin üretici haklarını nasıl gasp ettiğini gözler önüne serdiği toplantılar verimli olmaya başladı.

FINDIK ÜRETİCİLERİ SENDİKASI tarafından yayınlanan üretici bilgilendirme broşüründe; " 2017 Yılında Fındık üreticisinin örgütsüz olduğu için başına neler geldiğini hep beraber gördük.Yıllardır fındık şirketlerine  mahkum ediliyoruz.Bu gidişe dur demek zorundayız.Fındık üreticiler olarak bir çıkış yolu arıyoruz.Tabandan ,katılımcı ve demokratik; Güven veren bir sendika etrafından buluşmak için çabalıyoruz.Bu amaçla 2004 yılında  üreticiler olarak Fındık Üreticiler Sendikası (fındık SEN) altında bir araya geldik.2011 Yılında Yargıtay "çiftçiler sendika kurabilir" kararı verdi.

Yerel Mahkeme onay verdi. Dolayısı ile  çiftçiler sendika kurabilir.Ancak bu konuda sendikanın  iç hukuk düzenlemesi için Meclisten onay beklenmektedir.

Fındık Üreticileri üretimden gelen demokratik haklarını savunmadıkça, üretimden gelen demokratik hakları savunmadıkça fındıkta sömürü asla bitmeyecek.Hatta daha artarak, üreticinin malı tarlada elinden alınacaktır.." görüşleri yer alırken,

Ereğli'de yapılan toplantıda ,Ormanlı'dan Fındık Üreticisi:Hasan Durgut, bölgemizde,,FERRORİ firmasının ,üreticiyi kendisine borçlandırdığı konusunda çarpıcı açıklaması şaşkınlıkla izlendi.

 

Bölgemiz Alaplı'da 12 Bin Ton,Ereğli Ormanlı Beldesinde 4.500 Ton, Yalı boyunda da 5000 tonu aşan  fındık ürünü rekoltesinin tüccarlara peşkeş çekilmesine dur demek için Ereğli -Alaplı Fındık üretici ,üzerinde oynanan oyunlara dur demek için Fındık Üreticileri Sendikası etrafında örgütlenerek, haklarının gasp edilmesine göz yummama kararı almak için bir araya geldiler.

 

 

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Alaplı'da İyi Parti İlçe Başkanının parti içinde demokrasiyi kendi ekseninde
14 gün önce
ALAPLI
1 ay 10 gün önce
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP grubu adına Belediye Meclis üyesi Özkan Özyağcı tarafından mahkemeye verilen Kent Meydanı ve Cami pro
3 ay 5 gün önce
Batı Karadeniz TGF'nin antidemokratik uygulaması karşısında 'Tek Bilek' oldu!..
3 ay 7 gün önce