EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ERDEMİR'İN EMLAK VERGİSİ POLEMİĞİ ?

ERDEMİR'İN  EMLAK VERGİSİ POLEMİĞİ ?
Ekonomi - 29.10.2017 Pazar 00:43  - Bu haber 716 kere okundu.
Eski AK Parti İlçe Sekreteri

YILLIK 5 MİLYON TL OLARAK ALINAN EMLAK VERGİSİ 35 MİLYON TL OLABİLİR Mİ? 
BU İHMAL NEDEN YAPILIYOR?

Eski AK Parti İlçe Sekreteri ,İş Adamı Mustafa Uysal 'ın bu haberini iyi okuyun.


"Belediyeler kendilerine bağlı alanlardaki tüm bina, işyeri, fabrika ve tesislerden emlak vergisi alırlar. Belediyelerde bu tür daire, bina ve işyerleri için her mahallede emsal değerleri belirler ki, bu emlak vergileri bu belirlenen bedeller üzerinden konutlarda binde 1, işyeri ve fabrikalarda binde 2 oranındadır. Büyük şehirlerde bu oran 2 katıdır.

ERDEMİR’İN EMLAK VERGİSİ BEYANINDA ERDEMİR İN MADDİ OLARAK LEHİNDE EREĞLİ HALKININ ALEYHİNDE BİR HESAP HATASI MI VAR? 
Erdemir gibi büyük sanayi kuruluşlarının Emlak vergilerinin tesbiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında kullanılacak Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri hakkında her yıl yönetmelik hazırlanır. 2017 yılında hazırlanan ilgili yönetmelikte “Tebliğdeki sınıf ve gruplar yapım aşamasında belirlenirken tereddüte düşülmesi halinde, o yapının yapı yaklaşık maliyeti; yapının projesine göre hazırlanacak metrajlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatlarının uygulanması suretiyle hesaplanacaktır.” denilmektedir. Yani Kısacası, yapım aşamasında ve-veya bitmiş dahi olsa Erdemir’de bulunan tesislerinin yaklaşık maliyetleri tesbit edilecek ve bu maliyetler Emlak Vergisine veri olacak.
İlgili yasa ve yönetmeliklere göre Erdemir’in ödemesi gereken emlak vergisi tutarı Tesislerin değerinin BİNDE 2 si kadar, Yani Tesisi Mühendislik Hizmet Bedelinin Binde 2 si kadar Emlak Vergisi vermesi gerekir. Erdemir tesislerinin ülkemizde yapım bedeli ve mimari olarak emsali yoktur. Erdemir’i Ereğli’de yaşayan birçok insan bilir. Erdemir Yüksek Fırınlarını bugün kurmaya kalksanız Mühendislik Hizmet Bedeli yaklaşık 500 milyon Dolar, Sıcak Haddehaneler 1 Milyar Dolar, Soğuk Haddehaneler 700 Milyon Dolar, Kok Fabrikası 200 milyon dolar, 1-2-3-4 Sürekli Döküm ve Çelikhane 600 milyon Dolar gibi rakam tutar. Sadece bu tesisleri baz aldığımızda bugünkü Mühendislik Hizmet Bedelleri 3 milyar Dolar tutuyor. Ayrıca tüm yardımcı tesisleriyle böyle bir tesisin yeniden yapım bedelinin 7,5 milyar dolar olduğu Oyak grubunun fabrikayı devraldıktan sonraki kamuoyuyla paylaştığı yatırım bedelinin 4,5 milyar dolar olduğu gerçeğini de ortaya koyalım. Oyak gurubunun fabrikayı aldıktan sonra yapılan yatırım bedelini bir tarafa ayırırsak ve ortalama 5 milyar dolardan baz alırsak; Bu bedelin Binde 2 olan Emlak Vergisini hesapladığımızda ortaya yıllık Kdz.Ereğli Belediyesine 37 milyon TL (Eski parayla 37 trilyon TL) Emlak vergisi ödemek zorunda olduğunu gerçeği ortaya çıkıyor. Zira kanun ve uygulama buna işaret ediyor. Erdemir’in tüm tesisleri baz alındığında Ereğli Belediyesinin Erdemir’den yıllık alması gereken Emlak Vergisi yaklaşık 37 milyon TL gibi çok ciddi bir rakam ortaya çıkıyor.

Ayrıca yasa gereği Belediye bu hesaplamayı Tesis Mühendislik Hizmet Bedelinden yeniden yaparak vergi usül kanunun gereği geçmişe dönük 6 yıllık farkı da faiziyle birlikte tahsil edebiliyor. O zaman Ereğli Belediyesinin kasasına yıllık 35 milyon TL’den 6 yıllık 210 milyon tl (Eski parayla 210 trilyon) gibi bir kaynak girmiş oluyor. Düşünün Ereğli’nin mega projeleri adı altında Başkan 80 milyon borçlanma talep etmişti. Bu parayla kaç tane mega proje gerçekleştirilir?

Oyak Gurubu; “biz Ereğli’de istihdam yaratıyoruz, milyonlarca lira vergi ödüyoruz, bu talep şirketi zora sokar” diyebilir. Ancak bu söylemi kabul etmek mümkün değil, çünkü 2016 yılı net karı 520 milyon dolar olan bu şirketin kurulu olduğu şehrin Belediyesine hakkı olduğunu iddia ettiğimiz yıllık yaklaşık 10 milyon dolar net karının 52’de biri! Bu söylem ayrıca, Emlak Vergisi ödemesini vergi usül kanunu gereği kamu alacağının layikiyle tatbikine engel olmamalıdır.

ERDEMİR NASIL EMLAK VERGİSİ ÖDÜYOR?
Ereğli Belediyesinin 2014 yılı Gelir tablosunda Emlak ve ÇTV toplamı 8.861.739 TL, 2015 yılı Gelir Tablosunda Emlak ve ÇTV toplamı 9.562.572 TL. Düşünün bu toplam gelirlere şehirdeki tüm binalar, işletmeler, Çevre Temizlik Vergileri ve Erdemir dahil!!! 2016 yılında Erdemir’in Kdz.Ereğli Belediyesine Tesislerden ödediği Emlak Vergisi 4,9 Milyon TL, 2017 yılındaki Emlak Vergisi ise, 5,13 Milyon TL, Tesislerin arsaları için yıllık yaklaşık 500 bin TL civarı. Bu oranda Ereğli Belediyesi gelirlerinin yüzde 5’i civarında. Halbuki Ereğli Belediyesi Emlak Vergilerini hakkı olan, Mühendislik Hizmet Bedelleri üzerinden tahsil etse, Ereğli Belediyesinin Gelirlerinde Erdemir’den gelen Emlak Vergisi yüzde 30’ları bulacak!

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI, KARDEMİR’E 20 MİLYON BORÇ ÇIKARDI!
Peki bunun örneği var mı? Elbette var, çok uzağa gitmeye gerek yok. MHP’li Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 2015 yılında Kardemir A.Ş.’nin yıllardır emlak vergilerini eksik ödediğini, binaların ve kapalı alanlarını yüz ölçümünde eksik beyanname verildiğini kamuoyuyla paylaşmıştı. Emlak Vergisini az ödediği gerekçesiyle işlem başlatmış ve Kardemir’e 20 milyon TL faizleriyle birlikte Emlak Vergisi borcu çıkartmıştı. Aylarca Karabük kamuoyunu meşgul eden bu olay üzerine Karabük Belediyesinin baskılarıyla Kardemir Sinter, Kok, Çelikhane ve Yüksek Fırınlarla ilgili Çevre Yatırım İhalelerine çıkmış ve 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 11 maddelik Çevre Yatırımlarının bitirileceği taahhüt etmişti.

Şimdi Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Uysal’a soruyorum;

1- 2016 yılı 502 milyon dolar kar elde eden Erdemir’den, Ereğli Belediyesinin kasasına girecek olan Emlak Vergisini gerçek değerinden aldığınıza inanıyor musunuz?
2- Vatandaşın dairesinin emlak vergisi olan 200- 300 TL’yi tahsil etmek için her türlü tedbire başvuran Ereğli Belediyesi, Erdemir’den hakkı olan Emlak Vergisini neden gerçek değerinde tahsil etmiyor? 
3- İlgili yasa ve yönetmelikler kaynak alındığında, yaklaşık yıllık 35 milyon TL Emlak Vergisini Erdemir’den alabileceğinizin farkında mısınız? Bu az alınan Emlak Vergisini yeniden değerlendirme yapıp, geçmiş 6 yılın farkı olan yaklaşık 210 milyon TL parayı alabileceğinizi biliyor musunuz? Biliyor iseniz şimdiye kadar neden tahsil etme yoluna gitmediniz?
4- Erdemir’den alacağınız bu para ile Ereğli Kent Meydanı, Elmatepe Üst geçidi, Göztepe Köprüsü, Kapalı Yüzme Havuzu projeleri 50 milyon TL borçlanma talep edeceğinize, hakkınız olan parayı Erdemir’den alıp neden borçlanmadan bu projelere başlamadınız? 6 yıllık geriye dönük Emlak Vergisi farklarını talep ettiğinizde ortaya çıkan para ile Seçim Broşüründe Ereğli halkına sunduğunuz tüm projeleri gerçekleştirebileceğinizin farkında değilmisiniz? 
5- Daha önce bu konuda emlak vergisinin az alınıyor olabileceğine dair Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı tarafından size 2015 veya 2016 yıllarında resmi yazı geldi mi? Bu konuda herhangi bir uyarı aldınız mı?
6- Şayet resmi yazı geldi ise, bu konuda hangi tedbirleri aldınız? Ereğli’nin hakkı olan ve Ereğli’nin birçok eksiğinin tamamlanmasına yetecek olan bu parayı Erdemir’den tahsil etme yönünde bir adım atmayı düşünüyor musunuz? En azından mevcut alınan Emlak Vergilerini gözden geçirip, yeniden değerlendirme yapacak mısınız?
7- Eksik Emlak Vergisi tahsili hukuken gerçek ise, Ereğli’nin menfaatlerini korumak yerine Erdemir’in menfaatlerini korumuş olmuyor musunuz? O zaman şu soruyu sormak zorunda kalıyoruz, Ereğli halkı sizi Erdemir’in menfaatlerini mi, Ereğli halkı adına Ereğli Belediyesinin menfaatlerini mi korumak için seçti?
8- Kirli havası, gaz ve tozu gibi negatif etkilerinden yıllardır zarar gören Ereğli halkı, Erdemir’in yüzünü Ereğli’ye dönmediği şikayetlerini ortaya atarken, elinde haklı gerekçeleri bulunan siz Ereğli Belediye Başkanının hakkı olan bu parayı almadığınız gibi, Erdemir’in söz verdiği Metalürji Fakültesinin yapımı, Göztepe Köprüsünün yapımı, Elmatepe Üstgeçidinin yapımı gibi işleri kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında yapılması noktasında neden baskı unsuru olmuyorsunuz? 
9- Ereğli Belediyesinin 2018 tahmini bütçesi açık veriyor mu? Şayet açık veriyorsa, elinizde olan bu kaynakları neden kullanma yoluna gitmiyorsunuz?
10- Erdemir’den Ereğli adına Ereğli Belediyesine almanız gereken kazanımları almamanız karşılığında; şartlı bağış ! , Erdemir’e yakın akrabalarınızdan birkaç kişiyi işe yerleştirme gibi şahsi kazanımlarınız veya talepleriniz oldu mu?
11- Personeli Ereğli dışından geldiği iddia edilen, Oypa da düşük maaşla çalışan seçmenleri olan siz Şehri Emin’in Erdemir karşısında sus pus olmasının nedeni ne? Bunu kamuoyuna açıklamayacak mısınız?

Bu parayı tahsil etmek için Emlak Vergilerini yeniden değerlendirilmesi yeterli. Elbette Erdemir konuyu mahkemeye taşıyacaktır. Ancak 1-2 yıl içinde Ereğli Belediyesi haklı talebini mahkemede de ispatladığında ortaya sürekliliği olan ciddi bir kaynak çıkacaktır. Bu paranın tahsili demek, Ereğli’nin tüm mahallelerinin çok daha fazla hizmet alması demek, Mahalle muhtarlarının taleplerinin hızlı karşılanması demek, Ereğli’ye büyük yatırımların borçlanmadan yapılması demek, Ereğli halkının sosyal yaşantısının bir çıta daha yükselmesi demek. Ereğli’deki trafik probleminin azaltılması için gerekli kaynağın bulunması demek. Bu paralarla Belediye İktisadi Teşekkülleri kurulsa, binlerce insana iş ve aş kapısı açılır demek. Hep birlikte Ereğli Belediye Başkanını, Belediye Meclis Üyelerini bu konudaki tavrını merakla bekliyoruz!!

Ereğli çok sevmek, halk karşısında ve basın önünde bunu söylemekle olmaz. Söz değil icraat önemli. Ereğli’yi çok sevmek demek, Ereğli’nin hakkı olan kaynaklarını ortaya çıkartıp, Ereğlilerin hizmetine sunmak demektir. Risk almak demektir. Şehir için gerektiğinde kavga etmek demektir. Sizden öncekilerin almadığı Ereğli’nin hakkını almak için mücadele etmek demektir. " şeklinde yaptığı açıklama Ereğli için büyük önem taşıyacak.
 

 

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP grubu adına Belediye Meclis üyesi Özkan Özyağcı tarafından mahkemeye verilen Kent Meydanı ve Cami pro
7 gün önce
Batı Karadeniz TGF'nin antidemokratik uygulaması karşısında 'Tek Bilek' oldu!..
8 gün önce
Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası liderliğinde kentin ileri gelen oda ve STK’ları istişare toplantısında buluştu..
8 gün önce
Karadeniz Ereğli CHP ilçe Başkanı Sertan Ocakçı ‘nın rahatsızlığı ilçede üzüntü ile
21 gün önce