YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ERDEMİR 'DE İŞ VEREN NEDEN KORKUYOR?

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 21 Ağustos 2017 Pazartesi - 00:12:02  - Bu makale 881 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trEreğili'nin Güzide kurumu ERDEMİR' de iş

Ereğili'nin Güzide kurumu ERDEMİR' de iş barışı yıllardır bozuk.

Kurumun işleyişi hakkında zaman ,zaman yazıyoruz.

Uyarıları dikkate almayan İşveren sendika ile sözleşme esnasında satın aldığı sendika yönetimine tüm olumsuzluklara karşı yaptırm gücünü kullanamadığın en son örneği geçtiğimiz gün AKGÜN MEDYA Sitesi'nde yer aldı.

 

Bundan bir hafta önce işten atılan Nuri Karagül'ün gazetemize vermş olduğu röportajın üzerinden 10 Gün geçmeden AKGÜN MEDYA Sitesi dudak uçurtan bir haber yaptı.

Bizim röportajımızda ,kurum içinde sendika temsilcilerinin ulu orta adam kayırdıkları, hatta zorbalık yaptıkları haberi

daha soğumadan , aşağıda yer alan haber " Bu kurumda neler Oluyor?" Sorusuna cevap aranmaması da bir başka husus.

 

İş Yerinden sıazan bilgilereb  göre;

"Erdemir’de işveren temsilcisi olara çalışan Formen, Mühendis, Başmühendis, Müdür makamlarında olanlar, özellikle işçi olarak çalışan sendikanın lokal ve ünite temsilcilerinin işyeri disiplinini bozacak tavır ve davranışlarda bulunmalarından rahatsız oldukları dile getirilirken,

“ Artık sendikacılık yapanlar işyerinde iş barışını bozmaya başladı. İşçiler arasında yaptıkları ayrımcılıklardan dolayı işçi arkadaşlarımızın bir kısmı da rahatsız. Ancak, korkudan kimse sesini çıkartamıyor. Düşünün ki, işçilerimiz formen ve Baş Mühendisten değil sendikacılardan korkuyorlar."

 diyen Erdemr'liler bakın neler söylemişler...

"Sendikaya yakın görünenler, lokal ve temsilci olanları neredeyle çalıştıramaz duruma geldik.Her şeye işe itiraz ediyorlar, çalışmamak için her şeyi yapıyorlar.

Zaten İşyeri temsilcileri profesyonel sendikacıymış gibi hiç çalışmadan, ünitelerde gezinerek yevmiyelerini dolduruyorlar. Kimsede bu duruma ses çıkartamıyor.Amirlerine dahi kafa tutup, tehdit ediyorlar” diye tepkilerini gösterildiği de işin ciddiyetinin başka boyutunu oluşturmaktadır!.

Bakınız İşçilerin bu sesi çok önemli.İşçiler rahatsızlıklarını dile getirirken , aşağıda yer alan ifadelere Başta Erdemir Genel Müdürü:Sedat Orhan ekibinin duyarlı davranmaması halinde daha vahim olayların cereyan edeceği şöyle dile getiriliyor;

"Sendikada Lokal, Temsilci gibi görev alan arkadaşların işyerinde çalışmadıklarını dile getiren Sendikalı işçiler ise,

“ Artık huzurumuz kalmadı. İşverenden değil, sendikacılardan korkar olduk.

Biz aidat veriyoruz, bunlar bizim sırtımızdan geçiniyor. Profesyonel Sendikacılar elbette çalışmaz ama, ünitelerde lokaller bile artık çalışmaz oldu.Bunlar sendika gücünü arkalarına alıp, hem bizleri hem de formen ve mühendisleri de sindiriyorlar.

İnsanlar bunlara bulaşmamak için sessiz kalmak zorunda kalıyor.

Sendikacısı Mühendis dövüyor, Formen dövüyor, sendikalı personelleri ünitelerden sürmekle, derece verdirmemekle, işten attırmakla tehdit ediyorlar.!

O kadar baskı altındayız ki, biran önce iş saati dolsun da başımız belaya girmeden işyerinden çıkalım diye can atıyoruz.Normalde insanlar iş güvencesi için işverenden korkar ama Erdemir’de artık iş güvencesi için aidat verdiğimiz Sendikanın Lokal, temsilci ve yöneticilerinden korkar olduk ” diye konuşuyorlar!

SENDİKACILARIN GÖREVLERİ AMİR DÖVMEK Mİ?

Konu hakkında AKGÜN MEDYA' da yer alan şu sorulara başta TÜRK METAL SENDİKASI GENEL MERKEZİ ile ERDEMİR Yönetiminin kulak vermesi gerekmez mi?

Aşağıda yer alan sorulara kim cevap verecek?

– İşçilerin haklarını korumak olan sendikacıların Mühendis, Formen gibi işveren yetkililerini darp etme, hakaret etme gibi yetkileri mi var?

– Ünite temsilcileri ve lokaller, gördükleri olumsuzlukları sendikanın profesyonel kadrosuna bildirmekle mükellef değiller mi?

– İş sağlığı ve İş Güvenliği birinci öncelik olması gerekirken, fabrika içindeki bu tür olumsuzluklar bu riskleri artırmaz mı?

– Sırf sendikaya yakın diye ehliyetsiz kişileri formen yapmak sendikanın görevi mi?

– İşçinin, İş Sağlığı ve İş Güvenliğini sağlamakla yükümlü olan sendika; ehliyetsiz ve yetersiz kişileri formen, amir ve çavuş yapmakla ne kazanacak.

– Enson sendikaya yakın diye; Epilepsi hastası olan, krizi geldiğinde baygınlık geçiren ve kilitlenip saatlerce kendine gelemeyen İtfaiye Personel C. Ş. sendika Vardiya Çavuşu yaptırmadı mı?Şayet bir yangın veya patlama olduğunda, bir işçi mahsur kaldığında onu kurtarmak ve yangına müdahale etmekle yükümlü olan İtfaiyenin başına Çavuş olarak atanan kişi, o an epilepsi krizine yakalansa, itfaiyeye kim kumanda edecek?

Tesisleri ve çalışanları riske attığınızı düşünmüyor musunuz?

Böyle hatalı , işyerini ve işçileri riske sokacak atamaların olmasına karşı çıkmanız gerekirken, siz ön ayak mı oluyorsunuz?

– İsdemir’de sendika temsilcileri çalışırken, Erdemir’deki sendika temsilcileri neden çalışmıyor?

– Erdemirde , Amatör ve Profesyonel Sendikacılar tesislere de giriş yaptıkları araçların içinde sopa taşıyorlar mı?

Eğer taşıyorlarsa, bunu işveren temsilcilerine kullanmak için mi taşıyorlar, yoksa işçilere kullanmak için mi taşıyorlar?

– Formeni şikayet eden Çelikhanede çalışan 5 işçi, Kok Fabrikası Bataryalarına sürüldü mü?

Madem bu kadar güçlüsünüz, işverenin temsilcilerini bile temsilcileriniz tartaklayabiliyor, Sendikanın temsilcisinin iş aktinin fesh edilmesini durduruyorsunuz da, Sendikaya aidat ödeyen 5 işçinin sürülmesini niye durduramıyorsunuz?

Yoksa aidat ödeyen işçiler sizin için önemli değil mi?

– Sendikanın talebiyle, işverenle hiçbir problemi yok iken, kaç sendikalı personelin iş akitleri fesh edildi?

– . İşçiler Sendikaya ağalık yapsın, külhanbeyliği yapsın, çalışmasın diye mi aidat veriyor?

Yukarıda yer alan açıklamalar gösteriyor ki, yarın bu kurumda çok daha ciddi olaylar yaşanabilir.

Bizden uyarması!

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: