EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

“DİYANET ANAYASAYI İHLAL EDEN FETVALAR VERİYOR"

“DİYANET ANAYASAYI İHLAL EDEN FETVALAR VERİYOR
Gündem - 06.01.2018 Cumartesi 17:06  - Bu haber 276 kere okundu.
CHP Karadeniz Ereğli Kadın Kolları Başkanı Zerrin Yılmaz Erdoğan: “Diyanet, suç sayılabilecek fetvalar veriyor…”

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli ilçesi Kadın Kolları Yönetim Kurulu Başkanı Zerrin Yılmaz Erdoğan, yönetim kurulu adına yaptığı basın açıklamasında; “Diyanet, bir süredir Anayasa’nın laiklik ilkesini ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal eden ve suç sayılabilecek fetvalar veriyor” iddiasında bulundu.

 

Açıklamaların Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesi üzerinden yapıldı söyleyen Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

 

“Hatırlayın, iki yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden, ‘Öz kızını öperken şehvet duymanın nikâha etkisi olur mu?’ sorusuna verdiği ‘Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca, ‘kızın 9 yaşından büyük olması gerekir’ şeklideki beyanı hepimizi şaşkına çevirmişti. Bu yıl, yeniden bir boşanma konusu gündeme geldi. Üç kere, ‘Boş ol’ diyerek boşanmanın gerçekleşebileceğini ilan etti. Yetmedi, Bunun telefon mesajıyla bile olacağını söyledi.

 

Son olarak, yine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden, buluğ çağı tanımlaması yapıldı;  “İslam hukukçularınca buluğ çağının alt sınırı erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir” dendi. Bunu belirleyenler hangi hukukçular, o kadar genel bir tanımlama ki…Diyanet aynı yayındaki nikah tanımlamasında, buluğ çağına ermiş kişilerin evlenebilmesinin mümkün olduğunu belirti.

 

Yani  bu İslam hukukçuları; ‘9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesinde bir sakınca yoktur’ dedi. Bu tür açıklamalar, sonradan geri alınsa da son derece tehlikelidir. Zaten toplumda, bu  açıklamalara dünden hazır, hastalıklı bir zümre varken, diyanetin bu tutumu, toplumun inançları kullanılarak, toplum genelinde,  pedofilinin yavaş yavaş kabul görmesi, çocuk evliliklerine karşı toplumsal tepkilerin kırılması çalışmalarıdır. Bu iki ileri bir geri tutum, alıştırarak ilerleme taktiği ile algı oluşturmaktır. Diyanet, güzelim dinimizi, 9 yaşındaki küçücük evlatlarımızın evlendirilmesine cevaz veren bir din olarak algılatmaktan vazgeçmelidir.

 

Bütün camilerden ‘9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesi söz konusu dahi olamaz, bu sapkınlıktır, İslam da pedofili yoktur’ diye hutbeler verilmelidir. Diyanet, toplumsal sorumluluğu yüksek bir kurumdur, Diyanet işleri başkanlığını bu bilinçle hareket etmeye çağırıyoruz.”

 

Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

CHP Karadeniz Ereğli Kadın Kolları Başkanı Zerrin Yılmaz Erdoğan: “Diyanet, suç sayılabilecek fetvalar veriyor…”
06 Ocak 2018 Cumartesi
Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Belediyesi 2018'in Belediye Meclisi toplantısını, 5 Ocak Cuma günü gerçekleştirdi. Başkan Tekin, ilçede 2018 yılında...
06 Ocak 2018 Cumartesi
Maliye Bakanlığı’nın Anadolu basınını zor duruma sokacak yeni uygulamasının kabul edilemez olduğu ve bu uygulamanın bir ön önce yürürlükten kaldırılma
05 Ocak 2018 Cuma
Balcı burada ne demek istedi?
11 Aralık 2015 Cuma