'Amacımız yaşanabilir bir alaplı'

Alaplı çevde platformu ikinci toplartısını gerçekleştirdi.

Gündem   A+a-

Alaplı İlçemiz sınırları içinde Aşağıdağköyü, Aydınyayla ve Gümeli beldesi sınırlarına yakın, ÇANAKÇI DERESİ mevkiinde, Kanadalı CENTERRA GOLD firması adına AKÇA ÇEVRE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK İNŞAAT L.T.D Ş.T.İ tarafından ,Bakır Madeni arama izni altında ,altın aramaya çalışıldığı, bu kurumun 2015 yılından bu yana bölgede çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Alaplı Aşağıdağ Köyü Orman Kooperatifi Başkanı Mustafa Sevim tarafından, burada altın arandığı gerekçesi ile 2016 yılında firmaya dava açılmıştır. Dava açılması süreci üzerinden, aradan geçen 3 yıl içinde, mahkeme tarafından altın aranmadığı, bakır arandığı belirtildiyse de , platformumuza ulaşan raporlar ALTIN MADENİ rezervine ulaştığını belirtmektedir.

Bundan önceki toplantımızda, ilgili konu hakkında,Teknik, Teorik, kimyasal, Jeolojik , Jeofizik, Orman Mühendisliği, Çevre Mühendislikleri alanında uzman kadrolar ile bir sunum hazırlanması kararı alınmıştır.

Alaplı'mızın başta; " Suyunu, Fındığını, 26 Çeşit ağacını, 5 çeşit Balık, 16 çeşit Kuş türü, 15 çeşit Hayvan türünün yok olmasıyla karşı karşıya kalmamıza neden olması ihtimali yüksek olan SİYANÜRLE ALTIN çıkarılması halinde ilçemiz doğasının ekolojik dengesinin bozulacağını 
aşikardır..

Bu nedenle siyanürün insan ve doğa sağlığına etkilerinin yerinde incelenebilmesi adına platformumuzun 2. toplantısında, Bergama ve Kazdağları’nda faaliyet gösteren altın madenlerine, yöre halkının yaşadıkları gerçeği saptamak üzere, inceleme gezi yapılması kararı alınmıştır.

Alaplı Çevre Platformu’nun 2. Toplantısında, Aşağıdağ Köyü Kooperatifi Başkanı Mustafa Sevim Başkanlığı'nda 7 Eylül 2019 Cumartesi Günü, Alaplı Belediye Başkanlığı Temsilcisi Batuhan Usaç, Gümeli Belediye Başkan Yard. Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Mithat Mandacı, İYİ Parti İlçe Başkan Yar Şenol Usaç, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Tosun, MHP İlçe Yön.Kr.Üyesi Metin Mudanya, Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı, Alaplı Esnaf Sanatkar Odası Başkanı Muharrem Gelgeç, Ereğli Gazeteciler Derneği 2.Başkanı Sina Çıladır, Orman Mühendisi Metin Bardız, EGD Yönetim Krl.Üy. Alaplı Çevre Platformu Sekreteri Mehmet Öztürk tarafından yapılan toplantıya mazeretleri dolayısı ile katılım sağlamayan diğer platform üyeleri ile, önümüzdeki hafta içinde ‘Altın’ çıkartılan yerlerde yapılacak gezide görsel ve işitsel tüm dokümanlarla birlikte, Alaplı merkez ve civar köylerinde geniş katılımlı toplantılar yapılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi kararı alınmıştır.

Çevre Platformumuzun amacı, bu gezi ile somut bilgiler ışında işlevini yürütmek ve kimsenin aklında şüphe bırakmamaktır.

Alaplı'da geniş yankılara neden olan ,"İKİNCİ BİR KAZDAĞLARI VEYA BERGAMA OLMAK İSTEMİYORUZ" adına oluşan ALAPLI ÇEVRE PLATFORMU olarak , en sağlıklı bilgilerle, ilgili hükümet yetkililerine rapor sunmak suretiyle, doğamıza sahip çıkmaya kararlıyız.

Alaplı'nın ekolojik dengesinin bozulması tehlikesi ve gelecek neslimizin "kanser " ve diğer hastalıklara maruz kalmaması için, Alaplı'nın değil, Türkiye'nin en zengin doğa harikasının, 4000 yıllık Porsuk ağacının, Dünya Mirası, Yalıçapkını Kuşlarının, Kırmızı benekli alabalığının, yaşaması için hiçbir siyasi yapıya zemin hazırlamadan, sadece ve sadece insana olan sorumluluğumuz gereği, el ele vererek, mücadele etmeye kararlı olduğumuzu bir daha halkımızla paylaşıyor, "Her şey Yaşanabilir Bir Alaplı için ." diyoruz.
7-8-2019

Mustafa Sevim
Alaplı Çevre Platformu Başkanı.

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar