EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ALAPLI ESNAF KEFALETTE İNANILMAZ BAŞARI

ALAPLI ESNAF KEFALETTE  İNANILMAZ BAŞARI
Ekonomi - 28.02.2018 Çarşamba 23:04  - Bu haber 615 kere okundu.
Alaplı Esnaf Kefalet Kooperatifi

Alaplı Esnaf Kefalet  Kooperatifi Kongresi     3 Mart 2018 Cumartesi Günü Saat 12.00 Belediye Kültür Merkezi.ESKİ TANSA üzerinde yapılacak.

Alaplı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Kemal Çam’la bir yılı değerlendirdik. Göreve gelmesi süresinin  bir olmasına 9 gün kala seçime giden  Başkan  ÇAM, okuyanları şaşkına çevirecek başarıya imza atmanın gururu ile biz sorduk o cevapladı.. Ama o anlatımlarında mütevazı  tavrı ile üyelerinin neler kazandığını anlattı.

 

Kısaca, Alaplı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Kemal Çam,12.03.2017 Yılında seçililiğinde 350 Üyesi olan Kooperatif üye sayısı şimdi 407.

Yani, % 15civarında yeni üye ile seçimlere giriyor.

 

Kemal Çam’a sordum, Sayın Çam, başarının sırrı ne?

Çam;” Önce yaratana sığınmak. Sonra Allah-ın yarattığı kullara vefalı olmak. Ben göreve geldiğim birinci yılım dolmadan seçimlere gitmek zorunda kaldım. Ama Allaha  şükürler olsun bugün üyelerimin karşısına gururla çıkacağım tabloya sahibim.”

Öztürk: Sayın Kemal Çam,Hangi durumda bir kurum aldınız.Şu andaki tablo ne?

Kemal Çam bu soruya; Mehmet Bey,Ben göreve geldiğimde 350 Üyenin sadece 149’u kredi kullanma seviyesinde idi.Ancak, ben göreve geldiğimde 57 üye yaptım.Bunlarla birlikte şu anda 231 üye kredi olanaklarından yararlanıyor.Yani üye sayımızdaki artışla 407 üyemiz var.

Mehmet Öztürk:Bu durumda kooperatif  üyelerinin % 50’sinden fazlası kredi kullanarak işlerine devam ediyorlar.Peki Plasman miktarınız nedir?

Kemal Çam: Sayın Öztürk,Ben göreve geldiğimde Kooperatifin 6 Milyon 436 Tl kullanım plasmanı vardı.Bu Kredilerin % 25.78’i takipte olan dosyalardan oluşuyordu.Ben bir yılda 49 üye artışıyla ,toplamda sadece benim dönemimde 7 Milyon 893 bin Tl kredi olanağı sağladım.Yani bu rakam sadece benim dönemime ait.

Bizim dağıtımız kredilerden takibe uğrayan üye sayısı koskoca bir sıfırdır. Eski üyelerde de ödemelerde % 5 iyileştirme ve geri dönüşüm sağladık.

 

ÖZTÜRK: Peki şu andaki mali durumunuz nedir?

 

ÇAM: Özellikle şunu belirtmek isterim.Alaplı Esnaf Kredi Kooperatifinin eski plasman bedeli 7milyon 750 Tl iken benim yönetimimde bu rakam 11 Milyon 400 bin Tl olmuştur.Yani, bir yılda benim icraattım içinde 4 Milyon artışla % 80 Mali artış ,kredi artışı sağlandı.Biz laf değil.İş üretmeye ,Allah Rızası ile kullardan helallik almaya aday olduk.Yüzümüzün akıyla da başarı sağladık.Bunu yaparken üyelerimiz bize, biz de onlara güvendik.

ÖZTÜRK: 2018  Yılı için hedefiniz nedir. Neler düşünüyorsunuz?

Kemal Çam: Mehmet Bey,özellikle buradan tüm Alaplı halkıma,Esnaf Kredi Kooperatifi üyelerime şunu belirtmek isterim.Alaplı’da Esnaf Sanatkarlar Odası’nın 740 Üyesi ,Şoförler Odası’nın 414 Üyesi var.Bu toplamda 1200’e varan rakama tekabül eder. İlk hedefim bugün 407 olan Üye sayısını 800’lü rakamlara taşımak. Bugün Alaplı esnafının %70’i Kooperatif üyesi değil. Allah-In izni ile hem üye sayımı 800’e arttırıp, hem de en  zoru başarıp, plasman miktarımızı 35 Milyon’a çıkararak, Alaplı’da ticaret alanında ciddi bir ekonomik rahatlama sağlamaya kararlıyım. Önümüzdeki 3 yıl içinde Alaplı esnafının %80’ini daha rahat bir ortamda ticaret yapmalarına imkân sağlayacağım.” Dedi.

Alaplı’da İki kurumun başkanı  olan Kemal Çam;” Sayın Öztürk, sayenizde Alaplı halkına mesaj verme  imkanı buldum. Bu arada Alaplı halkı ve Kooperatif üyelerimiz de daha geniş bilgi edinme olanağına sahip oldu teşekkür ederim  diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Alaplı'da İyi Parti İlçe Başkanının parti içinde demokrasiyi kendi ekseninde
14 gün önce
ALAPLI
1 ay 10 gün önce
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP grubu adına Belediye Meclis üyesi Özkan Özyağcı tarafından mahkemeye verilen Kent Meydanı ve Cami pro
3 ay 5 gün önce
Batı Karadeniz TGF'nin antidemokratik uygulaması karşısında 'Tek Bilek' oldu!..
3 ay 7 gün önce