YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

2018, ZONGULDAK'IN FELAKET YILI OLACAK!!!

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 09 Ekim 2017 Pazartesi - 23:59:43  - Bu makale 522 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trZonguldak 2018 'de felakete sürüklenecek!

Zonguldak 2018 'de felakete sürüklenecek!

 

Bugün 8 Ekim 2017 Pazar.

Dedim ki, şu arşivime bir bakayım.

Eski gazeteleri karışırdım.

Bundan 10 Yıl öncesi yerel basında neler var, neler yok?

 

10 Ocak 2007 Damar Gazetesi 'nde bir açıklamam; " Zonguldak acz içinde"

8 Şubat 2007 :Olay Gazetesi : "ATATÜRK DÜŞMANLIĞINDAN YARGILANANLAR MİLLİ EĞİTİM'E MÜDÜR OLARAK ATANIYOR"

Anavatan Partisi Ereğli İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Öztürk dün bir basın toplantısı yaparak,AK Parti Hükümetinin Atatürk düşmanlığından yargılananların Milli Eğitim'de müdür olarak atandığını iddia etti." spotu ile verilmiş.

 

Yıl  ,4 Mayıs 2005  HABERCİ GAZETESİ:  Erdemir "Kılıfına" uyduruluyor.. Başlığı altında;

" Özelleştirmeye karşı "cılız" sesler ,panellerle sürdürüle dursun ,hükümet bildiği yoldan şaşmıyor." diye devam eden spot...

 

Yıl 1995. DEMOKRAT GAZETESİ 13 Şubat 1995.

Yazar Sina Çıladır'ın , o gün yazdığı, bu gün yaşadığımız köşe yazısı."MAFYA TİPİ SENDİKACILIĞA DOĞRU"

Sayın duayen gazeteci Sina Çıladır'ın  bundan 22 Yıl önce  kalem aldığı köşesinde  Türk Metal'de "mafyalaşma eğilimine şu cümlelerle yer vererek, bu gün  sendikanın içinde bulunduğu konuma gelişe şöyle dikkat çekmiş;

" klasik sarı sendikacılık,sermayenin kanatları altında uç verip gelişiydi.

Amaç,işçi haklarını sermayeye satmaktı.Bu, en kaba biçimini,işçileri düşük ücret ve sosyal haklara razı etmek şeklinde buluyordu." diye devam eden o köşede en dikkat çekici konu;Patronlaşan sendika liderleri,kontrol etmeye başladıkları  trilyonlardan kopmamak için, sendikal demokrasiyi askıya alıp, "mafya yöntemleriye!" "baba" laştırıldı.

Otellere ,kumarhanelere,fabrikalara,turizm şirketlerine vb. yapılan yatırmalarla  işçi dünyasının değil,iş veren dünyasının "baba"laşmış mensupları haline geldilerdi.

Bu süreç bizde , Batı'dakinden  geç başladı.En berrak ifadelerini ise DYP-SHP iktidarının desteğiyle şimdilerde bulunuyor..

Türk Metal Sendikası'nın Erdemir'e ,Öz Çelik İş 'in  Kardemir'e talip olmaları, HAK İŞ 'in  Et Balık Maceresı ,vb...

Özelleştirme furyasının işçi kesimindeki iz düşümü olan patron-"işçi" sendikalarının oluşumundaki illegaliteyi legaliyete çevirdi." diye devam eden bu yazı bundan 22 yıl önce Ereğli üzerinde oynana "mafya oyunlarının!" da uyarıcı niteliğine kimse kulak asmammış...

 

Ben 12 Yıl önce(6 Eylül 2005)  Zirve Gazetesi'nde İl Genel Meclisi'nde,Özel İdareye ait  mülklerin  satışlarına karşı duruş sergilerken yapılan kavgalara sebep olduğum bir açıklamam ile bu gün nereden nereye ,nasıl gelmişiz? sorusuna da özetle yer vereceğim.

Zonguldak'ın 2007 Yılı içinde DTP(Devlet Planma Teşkilatı) Raporuna göre sürekli geri gidişine ilişkin ; Zonguldak ilimiz yatırımlar açısından ülke sıralamasında 5 .iken 3.lüğe yükselmenin gururunu yaşadığını açıklamış sayın Uzun, Ancak Uzun yanlış bilgi veriyor.Zonguldak 2003 Yılında gelişmişlik açısından 21. sırada. aynı yıl  gelişmişlik endeksine göre gelişmiş iller arasında 6 sırada.

Bir tabloya dikkat çekmişiz...

Burada Zonguldak'ın çöküşüne neden olan zaafların başında gelen Milletvekilleri zaaflarına  da dikkat çekerek, Fazlı Erdoğan'ın 2005 yılında Konya karaman,Gümüşhene ,Gümüşhene Üniveristesi, teklifleri veren Erdopan'ın , 2003-2006 yılları arasında imza attığı 10 teklif arasında Zonguldak'a yönelik hiç bir önergesi olmadığına dikkat çekmişim.

Bu arada bir anekdot düşmüşüm.

O tarihlerde demiş ki Posbıyık; Zonguldak'a bir kaç yıl önce çay içmeye gelmiş,şurada bir bardak çay içeyim de gideyim.Diyen insanları; "DUR SENİ MİLLETVEKİLİ YAPALIM"  demişler .İşte Fazlı Erdoğan'da bunlardan biri." diye söz etmiş o tarihte.

 

Ama hakkını yemeyelim.

O gün bizim memnun olmadığımız Erdoğan bu gün bizim kendi vekillerimizden daha fazla katkı sağladı başta Ereğli'ye...

 

Ereğli'nin Zonguldak'ın en kötü yaşamı 2018 'de başlayacak.

Zonguldak'ta yeni Maden Yasası çıktığında Ocaklar elden gidecek!

Zonguldak Büyük Şehir olduğunda, bu ilin param parça olması karşısında halk ne yapacağını bilemeyecek.

 

Köyle mahalle olacak.

Köyle Belediye yasası gereğince yaşama alışacak.

Çevre temizlik vergisi,atık su vergisi,  Belediye İmar  Yasası kurallarına göre yaşam biçimine , paralı suya!, çöp vergisine tabi tutulacak;  Gelişi güzel ahır yapma lüksüne sahip olamayacak...

 

Örneğin, Ereğli'ye 60 Km uzaklıktaki Akköy,Kayabaşı mahalleleri artık karda kışta belediyeden yardım ve destek isteyecek...

 

2018 Zonguldak'ın her alanda bitişi olacak gib.

Umarım, bundan 10-15 Yıl önce yazdıklarımız gibi haklı çıkmayız!

 

 

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: