YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

0/6 YAŞ ARALIGINDA ÇOCUK EĞİTİM VE AİLE

NURŞEN İNCE
Köşe Yazıları - 21 Ağustos 2017 Pazartesi - 09:00:01  - Bu makale 429 kere okundu.
NURŞEN İNCE 
nurse@halkpostası.comİnsanoğlunun bireysel ve toplumsal yaşam

İnsanoğlunun bireysel ve toplumsal yaşam kalitesini artırabilmesi için doğduğu andan itibaren eğitimden geçmesi gerekir.

.Eğitimde aile çok önemlidir ve eğitimde başarıyı etkileyen tek faktör zeka değildir.Zekayı doğru işlerde etkin bir biçimde kullanabilme becerisidir.

Çocukların 0/6 yaş aralıgında ailenin önemi çok büyüktür çünkü, çocuk aileden aldıklarıyla şekillenecektir.Fakat çocuklara baktığımızda çoğu zaman bunun böyle olmadığını görüyoruz..

Anne babalar hep çocuktan yaramaz diye şikayetçi hiç yerinde durmuyor derler peki neden?çocuk ilgi görmediği için yaramazlık yapar bilirki yaramazlık yaparsa anne işini bırakıp çocuğa kızacaktır ki ; buda çocuk için bir ilgidir.Ya da çocuk her istediğini ağlayarak yaptırır .Bunun nedenini düşündünüz mü hiç ?Düşünmediyseniz bir göz atalım.

 Çocuk bir şey ister anne kabul etmez. Çünkü o sırada ya yemek yapıyor, yada ev işi ...Çocuga ayıracak vakti yoktur .Başından gitsin diye olmaz der .Ağlamaya başlayan çocuk sussun diye başından gitsin diye bu seferde evet der..Peki ya babalar; Akşam işte çıkıp eve gelen baba oturur önce yemeğini yer. Sonra TV başına geçer .Çocuk yanına geldiğinde ise," Çekil git odanda oyna yaramazlık yapma." der.Şimdi soruyorum ,böyle bir ortamda çocuk kimi model alacak kendine?

Eger çocuk yuvadaysa tabiî ki anne babayla konuşulur ve anne babalar hep şunu söylerler. Biz onu seviyoruz, her istediğini alıyoruz ama yinede yaramaz ...Bizi dinlemiyor. "Derler bu onların deyişi bize göre İLGİSİZLİK.Halbuki,  anne baba çok değil yarım saatini çocuğa ayırsa birlikte onun sevdiği bir şeyi yapsalar, ya da oynasalar aslında çocuk ilgi çekmek için yaramazlık yapmayacaktır.

Çocuğa madde vermek önemli değil .Onu sevdiğinizi ilgilendiğinizi gösterin yeter. Bu yaş aralığında en önemli olan budur .Sevgi ve ilgi...

Sizler elbette çocuklarınızı seviyorsunuz ve ileriki yaşantısında iyi bir birey yetiştirmek istiyorsanız "EVET" ve "HAYIR" larınızı kesin kullanın ve şunu unutmayın çocuğunuz sizi çok iyi tanıyor..

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: